606 136 672 daran@autograf.pl

Działanie instalacji fotowoltaicznej
Panele fotowoltaiczne (PV) pozwalają wytwarzać lokalnie energię elektryczną dzięki bezpośredniemu wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. Są one częścią instalacji fotowoltaicznej, w której znajdują się jeszcze inne komponenty, w tym uznawany za „serce” układu – inwerter. Instalacje fotowoltaiczne oferowane są przez naszą firmę jako kompleksowe rozwiązanie zawierające wszystkie niezbędne elementy do jej zabudowy.

Moc panelu fotowoltaicznego
Należy pamiętać, że moc szczytowa panelu czy całej instalacji PV jest zgodnie z definicją uzyskiwana w warunkach testowych tzw. STC (promieniowanie słoneczne 1000 W/m2, temperatura otoczenia 25°C). Rozwiązania oferowane przez firmę Daran umożliwiają przewymiarowanie mocy nominalnej instalacji przez zwiększenie liczby paneli fotowoltaicznych. Oferowane inwertery pozwalają nawet na 20-procentowe przewymiarowanie mocy nominalnej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu zakładana moc instalacji będzie uzyskiwana w rzeczywistych warunkach pracy, a zwiększone obciążenie inwertera będzie sprzyjać uzyskiwaniu przez niego maksymalnej sprawności pracy.

Instalacja fotowoltaiczna ON-GRID i OFF-GRID
Instalacje fotowoltaiczne mogą funkcjonować wg różnych zasad. Najczęściej spotykanym ze względów praktycznych i ekonomicznych są układy tzw. ON-GRID, czyli podłączone do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu możliwe jest oddawanie nadwyżek wytwarzanej energii elektrycznej do sieci i odbieranie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania na zasadzie tzw. net-meteringu. Takie rozwiązanie jest zwykle korzystniejsze ekonomicznie niż układ typu OFF-GRID, niezależne od sieci elektroenergetycznej, w którym wymagane jest stosowanie kosztownych akumulatorów. Trzeci rodzaj instalacji – hybrydowy łączy w sobie cechy układu ON-GRID i OFF-GRID, jednak ze względów ekonomicznych jest stosowany najrzadziej.

Dobór instalacji fotowoltaicznej
Dobór instalacji PV powinien uwzględniać przede wszystkim bilans rocznego i dziennego zużycia energii elektrycznej w budynku. Ilość wytwarzanej w ciągu roku energii elektrycznej nie powinna być większa niż ilość zużywanej w tym czasie energii. Efekt ekonomiczny zastosowania instalacji fotowoltaicznej będzie tym korzystniejszy im więcej energii będzie zużywanej w budynku na bieżąco. 

Ustawa o OZE – z dnia 1 lipca 2016r.

Opis ustawy
Ustawa o OZE zakłada maksymalizację zysków z instalacji fotowoltaicznej, poprzez wykorzystanie produkowanej energii elektrycznej przede wszystkim na własne potrzeby.

Prosumenci mogą korzystać z tzw. opustów, czyli rozliczeń różnicy między ilością energii, którą wyprodukowali a tą którą pobrali.

Przykładowo, rozliczenie w stosunku 1 do 0,8 oznacza, że 1kWh energii odsprzedanej do sieci ma wartość na poziomie 80% całkowitych kosztów zakupu 1 kWh. Rozliczenie dotyczy tylko tej części energii która zostanie zużyta w okresie rocznym w ramach wyprodukowanej nadwyżki.

Odsprzedaż do sieci energii wyprodukowanej ponad własne zużycie (z myślą np. o zarabianiu na instalacji PV) nie jest możliwa.

System rozliczeń
Wartości rozliczeń różnicy energii wyprodukowaniej przez instalację fotowoltaiczą do pobranej z sieci w stosunku:

1 do 0,8 – w przypadku energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 10 kW;
1 do 0,7 – w przypadku energii elektrycznej wytworzonej w instalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW;

Gwarancja opustu dla wszystkich mikroinstalcji (do 40kW) przez okres 15 lat